Terapija

Lečenje dečje cerebralne paralize

Medicinska nega za pacijenta sa DCP u Renoni Rehabilitation  je kompleksna i zahteva kontinualan multidisciplinaran timski rad više stručnjaka kao i aktivno učešće porodice. Rehabilitacija je sastavni deo  lečenja dečje cerebralne paralize. Postoji više rehabilitacionih metoda sa raznim stepenima savladivosti i efikasnosti. Princip je da se u svakom slučaju blagovremeno počne sa efikasnom i intenzivnom rehabilitacijom, koja može ublažiti posledice moždanog oštećenja vezane za pokretljivost pacijenta.

Sa rehabilitacione tačke gledišta DCP je pre svega poremećaj pokretljivosti i držanja tela. Rehabilitaciona terapija mora biti dinamičan proces, koji na kliničke promene, potrebe deteta i njegovih roditelja odgovara na aktuelan način  i sa njom se mora početi blagovremeno – upražnjava se redovno i pojedinačno. Trudimo se da kroz rehabilitaciju postižemo poboljšanje kvaliteta osnovnih funkcija pacijenta, smanjenje nedostataka  u repertoaru  funkcionalnih aktivnosti, u cilju  potpune ili bar delimične  nezavisnosti  i tako olakšamo roditeljima njihovu svakodnevnu brigu o detetu.

Prvo, najvažniji faktor za  efikasnu i svrsishodnu rehabilitaciju je imati ispravan stav. Iako je dečja cerebralna paraliza neprogresivna, nije nepromenljivo stanje. Zato je rehabilitacija sa ljudima koji imaju ograničenja ove vrste  koontinualna i radi se čitavog života a napredak zavisi od svakodnevnog rada  deteta a najviše roditelja. Rehabilitacija se bazira na svojstvu  koje se zove plastičnost, to je sposobnost mozga da uči nove stvari i da im se prilagođava. Pomoću rehabilitacije deca uče novi pravilni stereotip, eliminišu se patološki obrazci kretanja , ulažemo trud da protiv spastike i kontrakcija delujemo preventivno. Dete nakon rođenja mora proći kroz seriju pregleda, od ambulantno-pedijatrijskih pa do neuroloških. Aktivnost deteta sa zdravstvenim problemom može biti drukčija od aktivnosti zdravog deteta. Ako se otkrije problem u smislu zaostajanja u razvoju, rešenje se mora definisati vrlo jasno, kao i redosled terapija. U ranom dobu deteta prioritetno se radi lokomocija, odnosno vežbanje pravilnih lokomotornih obrazaca kretanja.
RRC se fokusira na kombinaciju terapija i metodologije, koje se uzajamno dopunjuju i koje su preko efekata povezane. Vežbe  se koncentrišu na ciljano i strogo poštovanje redosleda lokomotornog stadijuma.

Нема коментара:

Постави коментар

Malo inspiracije: Mladić sa cerebralnom paralizom koji će vas oduševiti

Mnogi od nas imaju problema s odlučnošću, naročito kad treba da se krene na vežbanje, a izgovore ispaljujemo k'o iz topa, čak i kad ...